Доклади & Изследвания

Успешно лечение – има ли значение? Част 2

PD Dr. Kristina Bertl, PhD MSc MBA

Преди известно време разказахме за проучване, изследващо дали определението за успешно лекуван пациент с пародонтит наистина има влияние върху дългосрочния резултат от поддържащото пародонтално лечение („Успешно лечение – има ли значение?''). Това проучване установи, че определението за успешно лекуван пациент с пародонтит е изключително строго и не е постижимо при всеки пациент. Независимо от това, оптималният резултат от лечението има положителен ефект върху запазването на зъбите в дългосрочен план.

Успешно лечение – има ли значение? Част 2
Успешно лечение – има ли значение? Част 2

Оттогава насам са публикувани няколко проучвания на тази тема и изследователска група от Англия си поставя за цел да обобщи цялата налична литература в систематичен преглед (Rattu et al. 2023). Този проект разгледа задълбочено вероятността за успешно лечение на пациент с пародонтит и влиянието на успешното лечение върху честотата на загуба на зъби в хода на поддържащото пародонтално лечение.

Различни цели бяха определени за началото на поддържащото пародонтално лечение:

  1. Устойчив резултат от лечението (дълбочина на сондиране ≤ 4 mm, кървене след сондиране при < 10%, не се наблюдава кървене след сондиране на дълбочина 4 mm)
  2. Крайни точки на пародонталното лечение (без кървене, проявено след сондиране на дълбочина > 4 mm, без дълбочина на сондиране ≥ 6 mm)
  3. Контрол на заболявания (≤ 4 места с дълбочина на сондиране ≥ 5 mm)

Разглеждайки тези резултати, става ясно, че има определени разлики и че първата цел е най-трудна за постигане, а третата е най-лесна. Общо бяха анализирани данни от 15 проучвания включващи малко под 13 000 пациенти и приблизително 323 000 зъба. Беше изненадващо, че три цели бяха постигнати само в много малък процент от случаите:

  1. Стабилен резултат от лечението: 1,4%
  2. Крайни точки на пародонталното лечение: 11%
  3. Контрол на заболяването: 35%

Около 2000 от пациентите са подложени на поддържащо пародонтално лечение, продължило най-малко пет години като проследяване. Приблизително една трета от тези пациенти са загубили един или повече зъби по време на тяхното поддържащо пародонтално лечение, а общо са загубени около 3% от всички зъби. Има обаче силна връзка между степента на загуба на зъби и по-лошия резултат в края на активното пародонтално лечение. Независимо от това, важно е да се има предвид, че този нисък процент на загуба на зъби се отнася до група пациенти, които без изключение редовно са посещавали сесии за поддържащо пародонтално лечение.

В обобщение този преглед още веднъж демонстрира, че често използваните определения за успешно пародонтално лечение са изключително трудни за постигане. Независимо от това, скоростта на загуба на зъби е по-ниска, когато резултатът от лечението е по-добър. Въпреки това трябва да се има предвид, че процентът на загуба на зъби като цяло е много нисък при пациенти, които редовно посещават поддържаща пародонтална терапия.

Източници

  1. Rattu, V., Raindi, D., Antonoglou, G., & Nibali, L. (2023). Prevalence of stable and successfully treated periodontitis subjects and incidence of subsequent tooth loss within supportive periodontal care: A systematic review with meta-analyses. Journal of Clinical Periodontology, 1–19. https://doi.org/10.1111/jcpe.13835

коментара